Sprijin pentru copii cu autism

Sprijin pentru copii cu autism

Compania AVITECH a sprijinit Asociația de Terapie Comportamentală Aplicată (ATCA) cu un videoproiector interactiv HD ready ultra-short-throw de la SMART Technologies, instalat în centrul ABA Academy al asociației. Având software-ul SMART Notebook integrat, videoproiectorul va fi o resursă utilă pentru terapeuții asociației în programele de intervenție pentru copiii cu tulburări din spectrul autist.

Cele peste 7000 de resurse educaționale care sunt disponibile prin intermediul software-ului, interactivitatea conferită de acesta, posibilitatea utilizării unei multitudini de formate multimedia vor contribui la o mai bună adecvare a terapiilor la nevoile speciale ale copiilor. Mai mult, doi utilizatori pot folosi simultan pe suprafata de lucru utilizând tehnologia dual touch, ce permite atât scrierea cu degetul, cât și cu markerul inclus.
“Terapeuții nostri caută mereu soluții că să atragă copiii în timpul orelor de terapie sau la atelierele pe care le organizăm. De astăzi, activitățile în centrele ATCA vor fi mai antrenante datorită videoproiectorului pe care firma ‪AVITECH l-a donat către asociația noastră. Mulțumim pentru grija față de copiii cu tulburări din spectrul autist.”, a declarat doamna psiholog Ancuța Dumitrescu, Președintele asociației.
Înființată în 2008, Asociația de Terapie Comportamentală Aplicată, s-a stabilit rapid ca standard profesional în România prin serviciile de formare a terapeuților ABA și prin rezultatele remarcabile în programele de intervenție pentru copiii cu tulburări din spectrul autist. Din 2015, ATCA este acreditată ca provider de servicii de formare continuă (ACE provider tip 2) de către BACB – singura instituție ce acreditează practicienii ABA în lume. De Programele asociației beneficiază aproximativ 100 de copii cu autism.

Cele peste 7000 de resurse educaționale care sunt disponibile prin intermediul software-ului, interactivitatea conferită de acesta, posibilitatea utilizării unei multitudini de formate multimedia vor contribui la o mai bună adecvare a terapiilor la nevoile speciale ale copiilor. Mai mult, doi utilizatori pot folosi simultan pe suprafata de lucru utilizând tehnologia dual touch, ce permite atât scrierea cu degetul, cât și cu markerul inclus.

“Terapeuții nostri caută mereu soluții că să atragă copiii în timpul orelor de terapie sau la atelierele pe care le organizăm. De astăzi, activitățile în centrele ATCA vor fi mai antrenante datorită videoproiectorului pe care firma ‪AVITECH l-a donat către asociația noastră. Mulțumim pentru grija față de copiii cu tulburări din spectrul autist.”, a declarat doamna psiholog Ancuța Dumitrescu, Președintele asociației.

Înființată în 2008, Asociația de Terapie Comportamentală Aplicată, s-a stabilit rapid ca standard profesional în România prin serviciile de formare a terapeuților ABA și prin rezultatele remarcabile în programele de intervenție pentru copiii cu tulburări din spectrul autist. Din 2015, ATCA este acreditată ca provider de servicii de formare continuă (ACE provider tip 2) de către BACB – singura instituție ce acreditează practicienii ABA în lume. De Programele asociației beneficiază aproximativ 100 de copii cu autism.